Úvodní strana » Aktuality » Premiéra krátkého dokumentárního filmu "Domov základ života"

Premiéra krátkého dokumentárního filmu "Domov základ života"

2024_06_28_Domov_zaklad_zivota_11.jpg10. 7. 2024

Ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení a tvůrčí skupinou Remízek jsme natočili krátký dokumentární film Domov základ života, který se věnuje inovativní praxi garantovaného bydlení v České republice. Film měl premiéru 28. června 2024 v Centru architektury a městského plánování v Praze a nyní je k dispozici i online na našem Youtube kanálu.

 

Dokument nabízí jedinečný vhled do systému, který efektivně spojuje majitele bytů s domácnostmi v naléhavé bytové nouzi. Systém garantovaného bydlení hraje klíčovou roli v poskytování dostupného bydlení. Klíčovým prvkem tohoto procesu je garant, kterým může být obec nebo nezisková organizace. Ve snímku lze vidět, jak systém funguje, jeho výhody pro všechny zúčastněné strany a reálné dopady.

Film obsahuje emotivní svědectví klientů, kteří díky garantovanému bydlení dostali šanci na nový začátek. „Někdo se raduje, že vyhraje spoustu peněz, ale já jsem se radovala za střechu nad hlavou. Pro mě to byla prostě celoživotní výhra,“ uvádí ve filmu nájemnice Ingrid Rácová.

„Domov základ života je krátký film o metodě garantovaného bydlení, která se ukázala jako překvapivě efektivní,“ uvedl režisér Šimon Pešta z tvůrčí skupiny Remízek.

To ve filmu potvrzuje i jeden z majitelů bytů. „V tom projektu jsme tři roky. Dneska už tam máme vícero bytů. Funguje to, jsme spokojení, takže plánujeme další nemovitosti do toho projektu poskytnout,“ uvedl Jakub Urban, majitel bytů.

Premiéra filmu se setkala s pozitivními reakcemi nejen od publika, ale i od odborníků z oblasti sociálních služeb a bydlení. Po promítání následovala debata, kde tvůrci sdíleli své nejsilnější zážitky z natáčení. 

 

FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

 

 

Film byl natočen v rámci projektu ROMApartments, který je financován prostřednictvím programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství.