Úvodní strana » Aktuality » Nové téma Romodromu: Ženské sterilizace

Nové téma Romodromu: Ženské sterilizace

FOTO: Autor: Show Jana Krause, FTV Prima, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10002711323. 4. 2024

V rámci Odborného sociálního poradenství poskytujeme široké spektrum služeb – mimo jiné pomáháme klientům s dluhy nebo s hledáním zaměstnaní. Nabízené portfolio se ale snažíme neustále rozšiřovat, proto se nově věnujeme i sterilizaci romských žen.

Navázali jsme spolupráci s Elenou Gorolovou, která se této problematice věnuje už 20 let.

 

Před Romodromem pracovala v Ostravě ve Vzájemném soužití. Tato organizace společně s Ligou lidských práv realizovala projekt, jehož cílem bylo odškodnit 100 nezákonně sterilizovaných žen.

Projekt však trval jen do podzimu 2023 a ne všechny ženy se kvůli jistým komplikacím (viz dále) povedlo odškodnit. Rozhodli jsme se tedy na projekt navázat a pracovat s těmi ženami, které na spravedlnost stále čekají.

 

Jak to celé vypadalo?

V lednu roku 2022 díky iniciativě paní Gorolové vyšel v platnost Zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem. Ženy, které byly nezákonně sterilizované, nyní mohou žádat ministerstvo o odškodnění. K tomu, aby na něj ale měly nárok, musí doložit celou řadu papírů, zejména pak dokumentaci z nemocnice.

Některé ženy ale bohužel zjistily, že papíry v nemocnici byly již skartované a svědectví třetí osoby ministerstvu nestačilo. Ze sta žen se tedy Vzájemnému soužití podařilo v době projektu odškodnit pouze 52.

 

Od ledna 2022 do 15. 2. 2024 bylo podáno celkem 1711 žádostí o odškodnění, z nich bylo přiznáno pouhých 533.

 

Úloha Romodromu?

A v tuto chvíli nastoupil na scénu Romodrom. Věříme, že i zbývající ženy si zaslouží, aby se s nimi dále pracovalo… V rámci odborného sociálního poradenství tedy uděláme vše pro to, aby i ony měly na odškodnění nárok… Paní Gorolová jim pomůže znovu sepsat žádosti, bude je doprovázet na schůzkách a pomůže jim se vším, co bude v procesu potřeba.

 

Elena Gorolová

Paní Gorolová je romská lidskoprávní aktivistka a sociální pracovnice, před Romodromem pracovala ve Vzájemném soužití v Ostravě. Celkově se sterilizací zabývá přes 20 let.

Téma je pro ni velmi osobní, jelikož sama nezákonnou sterilizací prošla. "Udělali mi to v roce 1990 při porodu druhého dítěte, měla jsem po dvou císařských řezech. Tehdy lékaři tvrdili, že se to musí dělat ze zdravotních důvodů. Dnes už víme, že to není pravda. Nyní ženy rodí i potřetí a počtvrté císařským řezem," uvedla pro idnes.cz.

Ve Vzájemném soužití začala v roce 2004, kdy tam pracovala jako dobrovolnice. Byla zvolena jako mluvčí sterilizovaných žen a začala jezdit různě po světě, aby o problematice mluvila na rozličných akcích, mimo jiné i před výborem OSN v New Yorku. Od té doby se problematice kontinuálně věnuje.

V listopadu 2018 ji BBC zařadilo mezi 100 žen roku 2018.

 

FOTO: Autor: Show Jana Krause, FTV Prima, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100027113