Úvodní strana » Aktuality » Radek Šandor oceněn cenou Křesadlo 2023

Radek Šandor oceněn cenou Křesadlo 2023

Křesadlo_2023_32.jpg19. 2. 2023

Radek Šandor je vedoucím terénního vězeňského programu v Liberci, správcem sociálních bytů v Liberci a zakladatelem nábytkové banky, odkud se dále distribuuje nábytek k těm, kteří ho zrovna potřebují. Za poslední uvedenou aktivitu dokonce převzal cenu za dobrovolnickou práci: Křesadlo. Sociální činnost dělá už 15 let a je jasně vidět, že „jeho práce je jeho posláním“.

Radek je vyučeným zedníkem s vyznamenáním. Po škole pracoval 5 let jako OSVČ v liberecké Hypernově. Odtamtud ale v roce 2010 odešel do libereckého romského sdružení, které se zabývalo v podstatě stejnými aktivitami jako Romodrom. O dva roky později naše organizace přebírala projekt, na kterém Radek zrovna pracovat, spolu s projektem tedy přešel do Romodromu i on.

A co v Romodromu dělá?

Nejprve pracoval jako zaměstnanec klasického terénního programu, postupně si k němu přivzal i ten vězeňský a od podzimu minulého roku pracuje jako vedoucí vězeňského programu v Liberci.

Pracovní týden takového vedoucí služby je velmi rozmanitý. Obvykle 1-2x týdně jezdí za klienty do věznic a když tam zrovna není, tak buďto pracuje s klienty v terénu (pomáhá jim s vyřizováním práce, bydlení, dávek atd.) nebo se klientům z věznic věnuje nepřímo – shání jim ubytování nebo kontakty na zaměstnavatele. Ve věznici Stráž pod Ralskem se poslední dobou hodně rozběhla i dluhová poradna, tudíž pro klienty připravuje i dluhové složky. „Dříve jsme do věznice jezdili 1-2x měsíčně, nyní jezdíme 1-2x týdně. Za den obsloužíme až 12 klientů,“ dodal pan Šandor k popisu své práce.

Kromě vězeňského programu vede Radek i Sociální bydlení v Liberci – V daném městě máme 5 sociálních bytů, které obývají naši klienti a on dohlíží na jejich dobrý stav, včasné placení atd.

Křesadlo_2023_31.jpg

Co ho na práci nejvíce baví?

Práce s lidmi,“ odpověděl téměř bez váhání.
„A samozřejmě to, když tu práci odvádíme dobře a lidé se nám nevrací do výkonu trestu, nebo když dokážeme člověka vyvést ze svízelné situace.“

Je vidět, že Radek Šandor dělá svou práci opravdu s láskou, že v ní vidí smysl a největší odměnou pro něj je, když vidí dobré výsledky. To také souvisí s tím, co by vám všem rád vzkázal: „Dělejte tuhle práci srdcem. Tahle práce je posláním, a když se nedělá od srdce, tak se nedělá dobře,“ myslí si.

 

A co rád dělá ve svém volném čase?

Působí ještě v organizaci Asociace romských představitelů libereckého kraje, kde mají taneční soubor. „Když to jde a stíhám, tak chodím s holkama a klukama na zkoušky,“ svěřil se nám. Rád také tráví čas s rodinou, pracuje na baráku a věnuje se svým vedlejším pracovním činnostem.