Úvodní strana » Aktuality » Úspěšná sbírka oblečení pro děti Mukačeva s Davidem Krausem

Úspěšná sbírka oblečení pro děti Mukačeva s Davidem Krausem

V druhém lednovém týdnu proběhla sbírka oblečení a bot pro děti z ukrajinského Mukačeva, kterou s námi uspořádal David Kraus. Jak to celé vzniklo? Kolik se toho vybralo? Kdo nás podpořil? To vše se dozvíte v tomto článku.

Romodrom již od roku 2022 jezdí na Zakarpatskou Ukrajinu a poskytuje podporu tamním Romům. Angažujeme se především v ukrajinském Mukačevu. Na jeden z nedávných výjezdů s námi vyrazil i David Kraus, náš dlouholetý sympatizant a kamarád. Situace rodin v Mukačevu ho velmi zasáhla. Setkal se tam s dětmi, které přes nízké venkovní teploty chodily bosy a nedostatečně oblečeny. Rozhodl se, že to tak nemůže nechat. Spojili jsme tedy síly a uspořádali sbírku oblečení a bot pro tyto děti. To bylo v prosinci 2023. 

V týdnu od 8. do 12. ledna se sbíralo. A ve velkém. Zapojili jsme celou naší pobočkovou síť, takže v každém kraji ČR bylo alespoň jedno místo, kam mohli lidé nosit své dary. Štědrost a angažovanost všech zúčastněných byla naprosto ohromující. Již první dny sběru bylo jasné, že domluvených pět dodávek zdaleka nebude stačit. Vše jsme svezli do skladu ve Slaném. Celkem se sesbíralo asi 35 velkých dodávek. Mezi dary nebylo jen oblečení a boty, ale také spousta hraček, matrací, ložního prádla, kočárky a mnoho dalšího.

O víkendu 19.-21. ledna přišel čas na důležitou část akce: odvoz věcí na Ukrajinu a jejich následné předání. Pět půjčených dodávek jsme naplnili až po okraj a vyrazili do ukrajinského Mukačeva, kde jsme již tímto zlomkem vybraného udělali mnoho radosti. Zbytek darů bude muset ještě počkat na příští výjezd. Nejspíš bude potřeba kamion nebo dva.

Kromě nespočetného množství individuálních dárců se sbírky zúčastnily některé známé osobnosti (např. Jitka Schneiderová, Kristýna Leichtová), školy (Mamatata, Michael), obce (Nová Ves pod Pleší, Bořanovice...) a organizace (Šatníky po celé ČR, Magdalena o.p.s., podporit.cz, Koutek světa...). Nejsme schopni vyjmenovat všechny dárce, ale nesmírně si vážíme každého kousku oblečení, páru bot, každé hračky nebo deky, které se podařilo vybrat. Všem zúčastněným patří neskonalé díky! Nejvíce pak Davidu Krausovi za tento skvělý nápad. V neposlední řadě děkujeme také AAA auto za výpůjčku dodávek, bez nichž bychom dary nedostali k potřebným.

Pořádali jsme takovou sbírku poprvé a o to víc nás těší ohlas, jaký získala. Uvažujeme o tom, že se bude v budoucnu opakovat. Dáme včas vědět :-)

 Sbírka se těšila i zájmu médií. Sbírku například zmínila v pořadu O Roma Vakeren Českého Rozhlasu Iveta Demeterová. Na zpravodajském serveru Romea.cz vyšel o sbírce článek Vojtěcha Lavičky a Richarda Samka. Sbírka zaujala i další média jako Blesk.cz