Úvodní strana » Aktuality » 37 lidí našlo nový domov

37 lidí našlo nový domov

Havirov_2.23_III.jpgÚTERÝ 19. 12. 2023

Současná situace na trhu s bydlením je vcelku nepříznivá pro určité skupiny obyvatel, mezi něž patří mimo jiné Romové, matky samoživitelky, početné rodiny nebo třeba páry s domácími mazlíčky. Tyto skupiny obyvatel se často setkávají s nerovným přístupem při hledání nových domovů. Projekt Accomodation Minds – Dobrý soused, který na konci tohoto roku končí, pomohl 122 domácnostem v Moravskoslezském kraji s budováním bydlících kompetencí a hledáním nového bydlení.

 „Máte kočku? Tak to nepřipadá v úvahu.“
„Romům nepronajímám.“
„Pro tak početnou rodinu tu není dost místa.“

I takové výroky slyší někteří lidé, když hledají nové bydlení. Diskriminaci (rozlišování na základě příslušnosti k nějaké skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince) sice zakazuje Listina základních práv a svobod, přesto se s ní ale při hledání nového bydlení setkávají stovky lidí. Občas je těžké rozhodnout, co už je diskriminace a co pouze svobodné rozhodnutí majitele bytu, na které má právo.
Jak tento rozdíl správně poznat?
Na co mají majitel i pronajímatel právo a na co už ne?
Jak být tedy dobrým pronajímatelem i nájemcem?

 

Havirov_2.23_II.jpgNapříklad na tyto otázky dal odpověď tzv. seriál o bydlení, který běžel v rámci projektu na webové stránce http://dobrysoused.cz/. Na webu se také můžete dočíst příběhy některých lidí, kterým projekt pomohl: „Bydlela jsem v SOS vesničce, protože mě pronásledoval bývalý partner. Bála jsem se a hledala bydlení v jiném městě. Jako matka samoživitelka jsem to neměla jednoduché,“ popisuje svou výchozí situaci jedna z klientek, jejíž zabydlení řešili pracovníci Romodromu a Slova 21 (organizace realizující projekt ACCMIN - Dobrý soused).

 

Další klientka popsala svou situaci následovně: „Kvůli finanční tísni jsme se museli s partnerem rozdělit. On bydlel u svých rodičů a já u své sestry, protože jsme nedokázali najít byt, který bychom finančně utáhli.“ Nakonec se jí ho ale podařilo najít a nyní věří, že brzy začnou s partnerem opět bydlet společně.

 

V rámci projektu také vznikla edukační videa, ve kterých se můžete dozvědět:

 

Jedním z cílů projektu bylo přestěhovat lidi z nevyhovujícího bydlení do toho vyhovujícího. Co je to ale nevyhovující bydlení? Jedná se o bydlení, ve kterém se lidé necítí bezpečně, stav bytu ohrožuje jejich zdraví, nemají dostatek soukromí nebo nemají jistotu, že si své bydlení mohou dlouhodobě udržet. Bydlení v takových podmínkách má za následek mnohdy i neschopnost kvalitně pracovat nebo plnohodnotně plnit rodičovské povinnosti.

Jedním ze základních předpokladů pro to, aby ti, kdo v nevyhovujících podmínkách bydlí, mohli svou situaci změnit, je jejich informovanost. A proto cílem projektu nebylo pouze najít bydlení, ale také zvýšit lidem bydlící kompetence. Kromě článků na webu proběhlo několik vzdělávacích akcí pro romskou (celkem 12) i obornou (celkem 7) veřejnost. Všechny aktivity mířily na zvyšování povědomí o diskriminaci, o tom, jak je možné ji rozpoznat a jak je možné se jí bránit.

 

Zda byly aktivity úspěšné, se dozvíme v následujících letech…

20231107_115008.jpg

(Fotografie z debaty o bydlení, jejímž hlavním tématem byl připravovaný Zákon o podporovaném bydlení)

 

Projekt byl realizován neziskovými organizacemi Romodrom o.p.s. a Slovo 21 z.s. a financovaný Evropskou komisí.