Úvodní strana » Aktuality
 • Romodrom na Karlově univerzitě

  V úterý 14. 3. 2023 jsme měli možnost přednášet na teologické fakultě Univerzity Karlovy pro studenty a studentky z Holandska o aktuální situaci Romů v ČR i na Ukrajině a představili jsme projekty a aktivity Romodromu, které snad přispějí ke zlepšení aktuálního stavu. Jedním z témat přednášky bylo například bydlení, kde jsme hovořili o našich projektech, jejichž cílem je umožnit Romům důstojné a cenově dostupné ubytování. Mluvilo se obecně o situaci ohledně bydlení v ČR i o úspěchách našich beneficientů. 85 % z nich se opravdu podařilo přestěhovat do přijatelného bydlení a co je ještě větší úspěch, 37 % klientů dokonce dokázalo najít takovou práci, že se jim podařilo opustit systém sociálních dávek úplně. Mluvilo se i o dalších projektech a akcích, které Romodrom pořádá, například o hudební soutěži Miri Gili. Celá akce se nesla v příjemné atmosféře a věříme, že tento způsob předání informací byl jedním z kroků k zlepšení situace romských uprchlíků i lidí, kteří zůstali na Ukrajině. 16.

 • Setkání k MDŽ

  Dnes, den po mezinárodním dni žen, se v Rescue centru konalo tematické setkání věnované právě tomuto dni. Program připravila spřátelená organizace Slovo 21 a kromě informací o tom, od kdy a proč se MDŽ vůbec slaví, byla na programu různá videa a diskuze vztahující se k svátku žen. A vzhledem k tomu, že účastnicemi setkání jsou romské ženy ukrajinského původu žijící u nás, připomnělo se i to, jak se svátek slaví na Ukrajině a v ČR a poté i jinde ve světě.

 • Příběhy Marisy z Ukrajiny

  23. 2. 2023 to byl přesně rok, co začala válka na Ukrajině a ovlivnila životy mnoha z nás. Spousta Ukrajinců a Ukrajinek musela kvůli válečnému stavu opustit svou zemi a vydat se hledat bezpečné prostředí pro život někde jinde. Jedním z nich byla i čtrnáctiletá Marisa, která svou zemi spolu s rodinou opustila, když loni v březnu válka eskalovala. Díky projektu, který vedeme ve spolupráci s UNICEF, se celé rodině podařilo začít nový život v České republice

 • Školení v Havířově

  Ve čtvrtek 23. února proběhlo v Havířově setkání v rámci informační kampaně ACCMIN Dobrý soused, kterého se účastnilo více než 15 rodin s dětmi a na kterém se řešily jak záležitosti týkající se bydlení, tak téma diskriminace a zkušenosti jednotlivých účastníků s ní.

 • Projekt UNHCR

  Zajištění specifické ochrany pro ukrajinské romské uprchlíky/žadatele o azyl.

 • Projekt UNICEF

  Podpora integrace dětí uprchlíků a jejich rodin v České republice.

 • Nový Youtube kanál Romodrom

  V květnu jsme odstartovali náš nový Youtube kanál Romodrom, kde můžete shlédnout zajímavá videa.

 • Konference v Paříži

  Zúčastnili jsme se mezinárodní konference pořádané francouzským ministerstvem práce - Conférence ministérielle : « Les politiques d’insertion en réponse aux défis de la relance » Ministerial conference: «Inclusion policies to address the challenges of recovery ». Hovořili jsem se zde o práci s Romy, projektech zaměřených na bydlení, zaměstnávání i dětských skupinách.

 • Práce s ukrajinskými Romy

  Od začátku války na Ukrajině jsme poskytli ochrannou náruč bezmála šesti stovkám romských uprchlíků. Pomáháme, kde je potřeba. Od poskytnutí ubytování, vzdělávání dětí, potravinové pomoci, nákupu oblečení, hraček, nádobí i mobilních telefonů. Vzhledem k časté negramotnosti či jazykové bariéře uprchlíků jsme zároveň sloužili jako překladatelé nebo spojka mezi úřady. Výjimkou nebylo ani zajištění lékařské péče. Lidé, kteří přijali naši podporu byli z počátku ve velmi špatném duševním stavu. Díky naší pomocí se postupem času zlepšila nejen jejich psychika, ale také se díky nám lépe adaptovali v novém prostředí.

 • Accomodating minds otevírá dveře důstojnému bydlení

  Od nového roku odstartoval nový projekt, podpořený Evropskou komisí, který se věnuje diskriminaci na trhu s bydlením. Naši klienti se bohužel stále potýkají s předsudky a zažitými stereotypy, když chtějí začít bydlet na lepší adrese. Během dvouleté realizace se budeme zaměřovat na změnu těchto postojů u majitelů bytů i široké veřejnosti, proškolíme naše klienty v tom, aby se uměli na trhu s nemovitostmi lépe orientovat, sebe prezentovat a byli připraveni na to, být dobrými nájemníky.