Úvodní strana » Aktuality
 • Radek Šandor oceněn cenou Křesadlo 2023

  19. 2. 2023 Radek Šandor je vedoucím terénního vězeňského programu v Liberci, správcem sociálních bytů v Liberci a zakladatelem nábytkové banky, odkud se dále distribuuje nábytek k těm, kteří ho zrovna potřebují. Za poslední uvedenou aktivitu dokonce převzal cenu za dobrovolnickou práci: Křesadlo. Sociální činnost dělá už 15 let a je jasně vidět, že „jeho práce je jeho posláním“. Radek je vyučeným zedníkem s vyznamenáním. Po škole pracoval 5 let jako OSVČ v liberecké Hypernově. Odtamtud ale v roce 2010 odešel do libereckého romského sdružení, které se zabývalo v podstatě stejnými aktivitami jako Romodrom. O dva roky později naše organizace přebírala projekt, na kterém Radek zrovna pracovat, spolu s projektem tedy přešel do Romodromu i on.

 • Úspěšná sbírka oblečení pro děti Mukačeva s Davidem Krausem

  V druhém lednovém týdnu proběhla sbírka oblečení a bot pro děti z ukrajinského Mukačeva, kterou s námi uspořádal David Kraus. Jak to celé vzniklo? Kolik se toho vybralo? Kdo nás podpořil? To vše se dozvíte v tomto článku. Sbírka pro děti Mukačeva #3 - Video z předávání

 • Vzdělávání pracovníků Romodromu

  4. 1. 2024 Díky Nadaci ČEZ jsme mohli úspěšně zrealizovat projekt Vzdělávání pracovníků Romodrom 2023, díky kterému jsme schopni poskytovat cílenější a odbornější pomoc.

 • Sbírka pro děti Mukačeva

  Sbírka pro děti Mukačeva

 • 37 lidí našlo nový domov

  ÚTERÝ 19. 12. 2023 Současná situace na trhu s bydlením je vcelku nepříznivá pro určité skupiny obyvatel, mezi něž patří mimo jiné Romové, matky samoživitelky, početné rodiny nebo třeba páry s domácími mazlíčky. Tyto skupiny obyvatel se často setkávají s nerovným přístupem při hledání nových domovů. Projekt Accomodation Minds – Dobrý soused, který na konci tohoto roku končí, pomohl 122 domácnostem v Moravskoslezském kraji s budováním bydlících kompetencí a hledáním nového bydlení.

 • Vánoce u Marie Gailové

  PONDĚLÍ 4. 12. 2023 Včera začal advent a my jsme si k této příležitosti připravili článek o tom, jaké tradice se stále dodržují u zakladatelky a ředitelky Romodromu Marie Gailové. První adventní nedělí začínají pro paní Gailovou i pro mnoho dalších Romů Vánoce. Jde o období klidu a míru a dobu velkých návštěv. Vrcholí přípravy na Štědrý den, kdy se sejde celá rodina a společně hodují a užívají si večera. Během celého adventu také zapalují svíčky za mrtvé, aby k nim na Štědrý den přišli a ochránili je. Prožívání Adventu a vánočních svátků je v mnohém u majoritní společnosti a u Romů podobné, nicméně dodnes přežívají některé tradice, které se dědí z rodičů na děti.

 • Průběžný monitoring situace romských uprchlíků z Ukrajiny

  5. 10. 2023 Od začátku uprchlické krize podpořila společnost Romodrom více než 3 200 uprchlíků z Ukrajiny s romskými kořeny. Přibližně 1 600 z nich bylo podpořeno opakovanou sociální službou, zbytek jednorázově. Jednalo se převážně o služby odborného sociálního poradenství – pobytový status, vyřízení všech nároků a povinností pro setrvání v ČR a návazná integrace, včetně nástupů dětí do škol nebo vyhledání zaměstnání a napojení na komunitu k využití běžných služeb a humanitární pomoci. V letních měsících proběhlo mapování napříč všemi kraji ČR s cílem získat přehled o jejich pohybu, pobytu a základních potřebách. Z dat získaných od státních organů, územních samospráv, veřejných institucí, neziskových organizací, ubytovacích zařízení a poboček organizace Romodrom bylo zjištěno, že: (dočtete se v celém článku)

 • Nový projekt Romodromu zvyšuje profesionalitu zaměstnanců

  29. 8. Romodrom poskytuje sociální služby a realizuje projekty na podporu lidí ohrožených sociálním vyloučením již 22 let. V loňském roce jsme se v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině rozhodli zapojit do pomoci uprchlíkům, speciálně těm Romským. S novou formou pomoci přišlo i rozšíření organizace o nový mezinárodní tým a posílení stávajícího českého týmu. Abychom byli schopni reagovat na růst organizace, na všechny požadavky, které na nás mají mezinárodní donoři, udrželi si a zvýšili kvalitu poskytovaných služeb a zajistili kontinuitu probíhajících projektů, musíme těmto tématům věnovat speciální pozornost. Proto jsme od srpna 2023 rozeběhli dvou letý projekt Budování kapacity organizace Romodrom o.p.s. (reg. č. CZ.03.02.03/00/22_042/0001469), financovaný skrze Operační program Zaměstnanost plus Evropskou unií. V rámci projektu budou probíhat tři klíčové aktivity, přičemž první se bude věnovat systematizaci a aktualizaci interních dokumentů organizace a strategickému plánování. Dr

 • Pohled Jana Husáka na Lex Ukrajina V

  Dnes vstupuje v platnost novela zákona Lex Ukrajina V a většina neziskových organizací varuje před masivním nárustem lidí bez domova a nuceným odchodem do nebezpečné domoviny. Tato změna dopadne kriticky zejména na zranitelné osoby s dočasnou ochranou, mezi které patří romští uprchlíci z Ukrajiny. Jak se na celou situaci dívá ředitel zahraniční a humanitární sekce Romodromu, Jan Husák?

 • Studenti gymnázia předali finanční dar Romodromu

  Již na začátku minulého měsíce proběhl benefiční Zatlaswap pro Romodrom, jehož celý výtěžek ze vstupného se studenti gymnázia Na Zatlance rozhodli věnovat právě Romodromu. Štědrý dar předal student Jonáš Snítil Barboře Slavíčkové ze zahraniční sekce Romodromu.