Úvodní strana » Aktuality » Návštěva japonské delegace

Návštěva japonské delegace

Dnes, 27. dubna 2023, zavítala japonská delegace v čele s panem velvyslancem Suzukim a jeho ženou do prostor našeho Centra pro ženy . Delegaci doprovázeli i zástupci z organizace UNHCR, v jejichž spolupráci realizujeme projekt na komplexní podporu romských uprchlíků v Čechách. Mluvilo se nejen o projektu jako takovém, ale i o výhledech Romodromu do budoucna a pan velvyslanec si dokonce popovídal s některými našimi klientkami a mohl tak získat lepší přehled o tom, jak jsme změnili skutečné lidské životy.

Delegace z Japonska v čele s panem velvyslancem Hideem Suzukim dorazila kolem jedenácté do prostor Centra pro ženy, kde pro ně bylo připravené drobné pohoštění a čekali na ně jak klíčoví zaměstnanci Romodromu, tak některé naše klientky. Po úvodním „představovacím kolečku“ se všichni posadili ke stolu a zástupci vedení Romodromu, Jan Husák a Barbora Slavíčková, se pustily do představování naší organizace. Popsali vznik zahraniční a humanitární sekce, fungování Romodromu jako takového a nějaké plány do budoucna.

Téma se následně stočilo k romským uprchlíkům z Ukrajiny a jejich rozdílnému přijetí oproti etnickým Ukrajincům. Pan Husák podotkl, že obecně přístup k Romům tu není nejvřelejší a k romským uprchlíkům to bylo zrovna tak. Pan Husák je sám Romem, který si prošel životem ve vyloučené lokalitě, takže měl k tématu hodně co říct.

Poté, co naši zástupci odpověděli velvyslanci Suzukimu všechny věci, které ho zajímali, ať už šlo obecně o Romodrom, situaci Romů nebo o aktuality z projektu, který japonská vláda spolufinancuje, přesunul se k našim klientkám, které mu vyprávěly své životní příběhy a odpovídaly na otázky týkající se války, emigrace a přijetí v Čechách z pohledu někoho, kdo je hlavním aktérem a situaci silně prožívá.

„Mám zdravotní problémy, musela jsem kvůli tomu do nemocnice a Romodrom mi pomohl vyřídit vše, co jsem vzhledem k mému zdravotnímu stavu potřebovala,“ rozpovídala se jedna klientka. Pan Suzuki se žen v Centru dále ptal, jak se v Čechách cítí a jak jim Romodorom dále pomohl. Klientky také zmínily, že až to všechno skončí, rády by se zase na Ukrajinu vrátily, pokud bude kam. Z úst japonského velvyslance v reakci na to zazněl příslib, že se japonská vláda bude nadále snažit dělat vše proto, aby se měly kam vrátit a aby nepřišly o své domovy na dlouho. Po těchto slovech s námi japonské velvyslanectví i pracovníci UNHCR rozloučili.

Věříme, že si z návštěvy odnesli alespoň tolik, co my. Jsme neskutečně vděční za tuto příležitost.