Úvodní strana » Aktuality » Příběhy Marisy z Ukrajiny

Příběhy Marisy z Ukrajiny

300435988_5738153836218997_8695791886143688503_n.jpg23. 2. 2023 to byl přesně rok, co začala válka na Ukrajině a ovlivnila životy mnoha z nás. Spousta Ukrajinců a Ukrajinek musela kvůli válečnému stavu opustit svou zemi a vydat se hledat bezpečné prostředí pro život někde jinde. Jedním z nich byla i čtrnáctiletá Marisa, která svou zemi spolu s rodinou opustila, když loni v březnu válka eskalovala. Díky projektu, který vedeme ve spolupráci s UNICEF, se celé rodině podařilo začít nový život v České republice

 

(Starší, ilustrační foto)

Minulý čtvrtek to byl už rok, co začala válka na Ukrajině, která otřásla životy mnoha lidí a donutila je opustit svou rodnou zemi. Právě těmto lidem ve spolupráci s UNICEF pomáháme s integrací, a to prostřednictvím zlepšení jejich přístupu ke zdravotní péči, vzdělání, sociálním službám a službám ochrany dětí. V rámci projektu UNICEF vzniklo 5 vzdělávacích tříd, kde probíhají vzdělávací a volnočasové aktivity pro děti předškolního a školního věku. V rámci projektu je také sestaven mobilní tým, který jezdí do jednotlivých lokalit a posuzuje individuální případy dětí v ohrožení a navrhuje řešení jejich situace.

Před válkou spolu s rodinou musela uprchnout i čtrnáctiletá Marisa. Cesta byla dlouhá a náročná, nakonec se ale dostali do bezpečí. S integrací do české společnosti jim pomohl náš adaptační projektu, který vedeme ve spolupráci právě s UNICEF. Marisa se bravurně začlenila do české společnosti a dnes již mluví velmi dobře česky a její příběh může být inspirací pro každého z nás – i přes obtížnou situaci, do které se kvůli válce dostala, se nevzdala a je velkou oporou pro svou rodinu.

Celý článek o Marisině příběhu si můžete přečíst na stránkách UNICEF v češtině a v angličtině.

3. 3. 2023