Úvodní strana » Aktuality » Průběžný monitoring situace romských uprchlíků z Ukrajiny

Průběžný monitoring situace romských uprchlíků z Ukrajiny

20230310-104827-0021-unicef-zs-rovensko-pod-troskami (2).jpg5. 10. 2023

Od začátku uprchlické krize podpořila společnost Romodrom více než 3 200 uprchlíků z Ukrajiny s romskými kořeny. Přibližně 1 600 z nich bylo podpořeno opakovanou sociální službou, zbytek jednorázově.

Jednalo se převážně o služby odborného sociálního poradenství – pobytový status, vyřízení všech nároků a povinností pro setrvání v ČR a návazná integrace, včetně nástupů dětí do škol nebo vyhledání zaměstnání a napojení na komunitu k využití běžných služeb a humanitární pomoci.

V letních měsících proběhlo mapování napříč všemi kraji ČR s cílem získat přehled o jejich pohybu, pobytu a základních potřebách. Z dat získaných od státních organů, územních samospráv, veřejných institucí, neziskových organizací, ubytovacích zařízení a poboček organizace Romodrom bylo zjištěno, že:

(dočtete se v celém článku)

  • Na území ČR se zdržuje 900 osob z cílové skupiny. Z tohoto počtu tvoří téměř 53 % děti a mládež, přičemž dětí do 15 let věku je 96 %.
  • K největší koncentraci cílové skupiny dochází v Praze, Karlovarském a Královehradeckém kraji. ↓

Monitoring romských uprchlíků z Ukrajiny.jpg

 

 

 

 

 

  • Největší počet domácností tvoří 2 dospělí a 3 děti ↓

Monitoring romských uprchlíků z Ukrajiny (3).jpg

 

 

 

 

 

 

 

  • Nejčastějším typem ubytování byla ubytovna (na území Středočeského kraje) a solidární typ (v Královehradeckém kraji). ↓

Monitoring romských uprchlíků z Ukrajiny (1).jpg

 

 

 

 

 

 

  • Finanční náročnost ubytování se odvíjí od jeho typu, kdy nejvíce zastoupenou výší úhrady byly částky do 6 200 Kč, avšak v případě Prahy osoby platí i částky pohybující se mezi 12 400 Kč a 21 700 Kč. ↓

Monitoring romských uprchlíků z Ukrajiny (2).jpg

 

 

 

 

 

 

Současně data získaná od oslovených organizací ukázala, že s osobami z cílové skupiny pracovalo pouze 18 z nich. Největší počet organizací poskytlo pomoc skupinám romských uprchlíků do 50 osob (96 %). V této souvislosti je třeba uvést, že společnost Romodrom v současnosti eviduje a podporuje cca 400 klientů z cílové skupiny, čímž patří mezi největší poskytovatele pomoci Romským uprchlíkům z Ukrajiny.

 

Mapování a výsledky sběru dat o pomoci a podpoře Romským uprchlíkům z Ukrajiny je možné komparovat s pomocí a podporou, která byla poskytnuta neromským uprchlíkům následovně:

3.jpg

Celou infografiku si můžete stáhnout níže.